Evo šta piše u dokumentu koji se dijelio pred današnju sjednicu NSRS-a
U Banjoj Luci će danas biti održana posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na dnevnom redu je jedna tačka i to „rušenje Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH“, a bit će natavljena i sutra.
Objavljen je i dokument koji je podijeljen zastupnicima i zastupnicama prije same sjednice, a trenutna vlast u RS-u nema podršku opozicije.
Na blogu Nebojše Vukanovića, objavljena je puna prepiska dokumenta u kojem se navodi sljedeće:
U uvodu pod tačkom 1. navedeno je da je: “BiH je nastala saglasnošću RS i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda i samo saglasnošću oba entiteta i konstitutivnih naroda može i postojati, zbog toga je bilo kakva dalja težnja za izmjenom složene dejtonske strukture apsolutno nedopustiva i može dovesti do neželjenih posljedica, iz kojih razloga Republika Srpska kontinuirano ukazuje na iste”.
Bosna i Hercegovina nije nastala Daytonskim mirovnim sporazumom, već je njen kontinuitet propisan istim i navodi se i u Ustavu Bosne i Hercegovine i samom sporazumu da: “Republika Bosna i Hercegovina, čije je zvanično ime od sada “Bosna i Hercegovina”, nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država, sa unutrašnjom strukturom modificiranom ovim Ustavom, i sa postojećim međunarodno priznatim granicama”, pri čemu se jasno potencira kontinuitet postojanja Bosne i Hercegovine, a ne “nastajanje” kako tvrde u dokumentu za sjednicu NSRS-a.
Nadalje, u istom dokumentu se navodi da “od zaključenja Dejtonskog sporazuma, određeni međunarodni faktori su postupajući neustavno i nezakonito nametali zakone, dakle ne donoseći ih po predviđenoj ustavnoj proceduri, a sve u nastojanju da konfederalnu-federalnu državu kakva je i dogovorena i potpisana u Dejtonu zamijene unitarnom državom”, što jasno sugerira na funkciju međunarodne zajednice u BiH i samu funkciju visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Christian Schmidt se spominje u nastavku kao “nelegalni i nelegitimni njemački diplomata”, pa se dalje nabraja Ustavni sud BiH i Tužilaštvo BiH koji su “kroz nametanje zakonskih rješenja, uticajem na pravosudne institucije, sankcionisanjem najviših predstavnika vlasti RS, kao i ostalih građana, vođenjem nezakonitih postupaka, prisvajajući za sebe nadležnosti koje im nisu Dejtonom ili ustavima date od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma aktivno rade na onesposobljavanju i urušavanju stabilnosti institucija RS, kako bi ugrozili i onemogućili njeno postojanje u punom dejtonskom kapacitetu”.
U trećem odjeljku, pod nazivom “Ustavni Sud BiH kao faktor urušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se da “umjesto da štiti Ustav BiH od povreda, Ustavni sud BiH, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija, pruža podršku svim destruktivnim faktorima i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta i konstutitivnost naroda unutar dejtonske BiH”.
Kako se navodi, razmatrat će se sljedeće odluke Ustavnog suda BiH: Dan RS-a, Ustavni principi i pravosudne institucije u Bosni i Hercegovini, Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, Pravilnik o nastavnom planu i programu RS za osnovno i srednje obrazovanje.
U četvrtom odjeljku, pod nazivom “Postupak protiv institucija RS pred sudom”, razmatra situaciju suđenja Miloradu Dodika i Milošu Lukiću pred Sudom BiH, čija se presuda očekuje 26. februara 2025. godina.
Navodi se da “protiv Milorada Dodika, predsjednika RS i Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora JU Službeni glasnik RS, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo ‘Neizvršavanje odluka visokog predstavnika’, iz člana 2. Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH (‘Službeni glasnik BiH’, broj 47/23), a koja je od strane Suda BiH potvrđena. Radnja izvršenja ovog ‘krivičnog djela’ sadržana je u činjenici da je Milorad Dodik, kao predsjednik RS vršeći svoju ustavnu nadležnost i obavezu potpisao ukaz o proglašenju dva zakona koja je donijela Narodna skupština RS”.
Nadalje, govori se o “politički montiranom procesu, a pri tome se zanemaruju činjenice da je predsjednik RS ustavna kategorija”.
Kako navode, “ovaj postupak ima za cilj rušenje Ustava RS, a time i ustavnog uređenja BiH (…) Suđenje Predsjedniku RS i direktoru Službenog glasnika RS nije suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, nego suđenje RS, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, sa namjerom da se RS u potpunosti razvlasti i oslabi do nivoa na kome bi njeno postojanje izubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma. Sve je ovo dovelo do destabilizovanja dejtonske BiH čiji se ne samo napredak već i opstanak na ovaj način dovode u pitanje, i to od onih koji se navodno zalažu za snažnu i nezavisnu BiH”.
Insinuacija da je ovo suđenje bosanskohercegovačkom entitetu RS, a ne pojedincima Dodiku i Lukiću, jasna je matrica kojom se SNSD služi da bi mobilizirala što veću podršku naroda, pa samim time i organizovala mitinge 25. i 26. februara 2025. godine, da bi dokazala da je jedan konstitutivni narod ugrožen djelovanjem Suda BiH što nije tačno.
Nadalje, u tekstu se navodi da se RS “neprekidno zalaže za mir i stabilnost”, te da je potpuno posvećena Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu Bosne i Hercegovine.
Osim spornih izjava, u dokumentu je korišćena i terminologija kao što je “tzv. bonske ovlasti”, “krivično djelo” pod navodnim znacima u optužnici Dodiku i drugima, te drugo, što još dodatno usložnjava narativ kojim se trenutno vodi vlast u bh. entitetu RS, piše Radio Sarajevo.