Vesti

Zaboravite na hortenzije i ruže: Ovaj predivni cvijet je hit 2025. godine

Već osmu godinu zaredom, internet stranica za dostavu cvijeća 1-800-Flowers bira cvijet i biljku godine, a ti izbori nerijetko mogu poslužiti kao odlična inspiracija za izbor biljke za vlastiti dom ili kao prigodan poklon.

Dok je u kategoriji biljke godine pobijedila predivna i nezahtevna sanseverija, u kategoriji cvijeta godine izbor je pao na divne ranunkule.

U saopštenju za javnost, Alfred Palomares, potpredsjednik marketinga kompanije, objasnio je razloge za ovogodišnji izbor.

„Ranunkula, sa svojim živahnim laticama, odražava entuzijazam, ljubav, divljenje i sreću, dok sanseverija predstavlja dugovječnost, zdravlje i rast“, rekao je. „Osim svoje upečatljive ljepote, ovi izbori nude značajan dar koji njeguje odnose i promoviše dobrobit – upravo ono što svi želimo u godini koja je pred nama.“

Ranunkula je već godinama među omiljenim cvjetovima mnogima, i to iz više razloga. Dostupna je u širokom spektru prekrasnih, šarenih varijacija – od oštro bijelih do breskvasto ružičastih pa sve do tamno kestenjastih. Zahvaljujući bogatim slojevima latica, predstavlja i pristupačnu alternativu ružama za cvjetne aranžmane, posebno u vjenčanim buketima.

https://www.instagram.com/p/C5dpJSHLWVH/?utm_source=ig_embed&ig_rid=4da05b47-b29a-404f-9af8-f42a5cd3d578

Hit cvijet 2025. godine

Ranunkule, poznate i kao ljutić ili žabnjaci, u Europu su stigle iz Persije još u 16. veku. Već narednog stoleća uzgoj ranunkule bio je na vrhuncu, a njena popularnost bila je slična onoj lala. Uz lale, ranunkula je pravi proljetni cvijet, još jedan simbol proljeća koji cvjeta od kasne zime do kasnog proljeća.

Posljednjih nekoliko godina ranunkule uživaju sve veću popularnost, vjerojatno zbog bogate palete pastelnih tonova u kojima dolaze, ali i svoje strukture koja neodoljivo podsjeća na spoj ruže i božura. Pored toga, cijena ranunkula je u odnosu na ova dva popularna cvijeta daleko pristupačnija.

Ranunkule čine prekrasan buket same ili kao dio mješavine s drugim omiljenim cvijećem. Ali ranunkule nisu samo sjajan cvijet za bukete – mogu se prilično lako uzgajati i u vrtu. Ako planirate svoj proljetni vrt, razmislite o dodavanju ovih ljepotica u svoje gredice ili saksije. Sade se u kasnu zimu ili rano proljeće, a potrebno je odabrati mjesto s puno sunčeve svjetlosti (šest do osam sati dnevno) kako bi vaše biljke obilno cvjetale.

Evo kako posaditi ranunkule

Ranunkule se u područjima kontinentalne klime sade u proljeće (krajem marta) kako bi cvjetale u maju i junu, dok se u područjima toplije mediteranske klime mogu saditi u jesenjim mjesecima kako bi cvjetale u martu.

Da biste posadili ranunkule, potrebno je u specijaliziranim prodavnicama nabaviti gomolje za sadnju, a oni treba da budu tvrdi i suvi. Preporučuje se da se gomolji nakvase prije sadnje kako bi omekšali, ali to treba činiti oprezno jer ako ih previše nakvasite, mogli bi početi da trule. Namačite ih maksimalno tri do četiri sata.

Ranunkule se mogu saditi u vrtu ili u posude na balkonu. Omekšani i vlažni gomolj postavite u zemlju okrenut korijenom, na dubinu od tri do pet centimetara. Preporučuje se sadnja u dobro propusno tlo i na osunčanom položaju.

Pri sadnji imajte na umu da između biljaka mora biti razmak od oko dvadeset centimetara, a zemlja u koju ih sadite treba biti vlažna.

https://www.instagram.com/p/C5qWjIpNA0d/?utm_source=ig_embed&ig_rid=144fb1b5-d50e-42f7-b8b8-c6fda7c6b3b5

Njega i održavanje ranunkula

Bilo da ste ih posadili u posude ili direktno u vrt, nakon sadnje treba ih obilno zaliti. Sve dok zemlja sadrži imalo vlage, nije potrebno ponovno zalivanje. Ako ranunkule uzgajate u posudama, prihranjujte ih svake dvije sedmice đubrivom za cvjetajuće biljke.

Želite li da ranunkula prije cvjeta, posude nakon sadnje držite u zatvorenom prostoru na prozoru okrenutom prema zapadu ili jugu. U tom periodu najbolja temperatura za njih je oko 13 stepeni.

Ranunkule se tretiraju kao jednogodišnja biljka, ali ako spadate u grupu ambicioznijih vrtlara, možete sačuvati gomoljasti korijen za sadnju iduće godine. U tom slučaju, pustite da se biljka osuši nakon cvjetanja, a potom iskopajte gomolje, uklonite uvenuli nadzemni dio i postavite ih na suho i svježe mjesto (10-13°C) do sadnje idućeg proljeća.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *