Svet

Snažna oluja tutnji ka Evropi iz Amerike, može da preraste i u uragan! Ova mjesta su u opasnoj zoni

Prema posljednjim prognozama, Evropa bi sljedeće sedmice mogla biti pogođena uraganom, javlja finska meteorološka služba Foreca.

Oluja, koja se očekuje da krene s Floride, prema prognozi Foreca, donijet će drastične vremenske promjene. Dok će sjeverni dio Finske doživjeti hladnoću, južni dijelovi zemlje u utorak i srijedu očekuju tropski vrući i vlažni zrak.

Prognoza je i dalje neizvjesna, ali se procjenjuje da bi nevrijeme moglo zahvatiti barem zapadnu Evropu krajem sljedeće sedmice.

“Britanska ostrva, Pirinejski poluotok, Island i Francuska nalaze se u opasnoj zoni”, izjavio je meteorolog Markus Mentikanas.

Ako oluja preraste u uragan, mogao bi izazvati valove visoke više od 15 metara, a najjači udari vjetra u njegovom središtu mogu doseći više od 50 metara u sekundi.

Razvoj oluje

Oluja se formira u području niskog pritiska na granici zračnih masa Floride i počinje se kretati prema Europi uz pomoć Golfske struje. Ovaj niskopritisni sustav brzo se intenzivira uz topli tok vode iz Golfske struje.

“Put oluje vodi prema Europi i predviđa se da će njena snaga oboriti rekorde”, rekao je Mentikanas.

Prema prognozama, oluja bi u četvrtak mogla postati uragan, sa središtem oluje koje bi se nalazilo sjeverozapadno od Azorskih otoka u to vrijeme.

Postoji određena neizvjesnost u prognozama o tome hoće li oluja krenuti prema Pirinejskom poluotoku, Francuskoj ili Islandu, napominje Mentikanas.

Evropski meteorološki model (ECMWF) predviđa da će oluja pogoditi Irsku prije nego što se uputi prema Islandu. S druge strane, američki model (GFS) prognozira da će oluja ići prema Pirinejskom poluotoku i Francuskoj.

Prema informacijama Forece, američki model predviđa nešto slabiju oluju u odnosu na evropski.

“Ipak, postoji značajan potencijal za ozbiljne posljedice, naročito ako oluja pogodi kopnena područja”, upozorio je Mentikanas.

Jedan od najistaknutijih faktora u prognozi je izuzetno nizak zračni pritisak. Prema evropskom modelu, pritisak bi mogao dostići rekordne vrijednosti u sjevernom Atlantiku.

“U centru niskog pritiska, zračni pritisak mogao bi pasti ispod 925 hPa, a prosječan vjetar u njegovoj blizini bit će veći od 40 metara u sekundi”, dodao je Mentikanas.

On je podsjetio da je najniži zabilježeni zračni pritisak u sjevernom Atlantiku, na niskim srednjim geografskim širinama, iznosio 916 hPa, a izmjeren je u januaru 1993. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *