Superćelijske oluje, tropski talasi, poplave: Evo šta kažu stručnjaci
Temperature više od 35 stepeni, toplotni talasi, oluje, poplave, grad veličine preko pet centimetara do polovine vijeka biće uobičajene pojave .
Tokom dana temperature u većem dijelu zemlje idu i preko 40 stepeni, a noću se ne spuštaju ispod 23-24 stepena. Ovo je jedan od uticaja klimatskih promena na našu zemlju, a procjena stručnjaka je da će ovakvih talasa biti sve više.
Toplotni talasi su se ranije dešavali u nekom periodu godine jednom u 10 godina. Nekada je to bilo leti, nekada zimi, a čak se i nisu javljali svake godine. Sada imamo prosječno četiri toplotna talasa u toku godine. To je ogroman porast i to je velika promjena u odnosu na klimu 20. vijeka”.
U čitavom svetu mnogo se govori o preduzimanju mkera za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte. Ipak, rezultati delovanja osetiće se tek u drugoj polovini vijeka. Ono što je jasno jeste da ćemo u 21. vijeku imati značajno izmenjenu klimu u odnosu na sto godina ranije.
Ekstremne padavine
Promjene u temperaturama u velikoj mjeri su uticale i na padavine koje imamo, kao i na sve češću pojavu olujnog nevremena, grada, superćelijskih oblaka.
„Ukupna godišnja suma padavina se nije promenila i u projekcijama se kaže da se neće značajnije menjati u budućnosti, ali će režim padavina biti drugačiji. To znači da ćemo imati istu količinu padavina tokom godine, samo što će sve manje biti onih umerenih, a sve više ekstremnih. To je indikator za olujno vreme, sve češći period suše i sve češće poplave. Jer ako je manje umerenih padavina, znači da je period bez padavina duži, a ako imamo jake padavine, imaćemo poplave”, kažu stručnjaci.
U nekim dijelovima zemlje grad je bio veličine jajeta. Stručnjaci upozoravaju da će pojava grada prečnika preko pet centimetara u narednom periodu biti sve češća.
Prognoze moraju da budu sve preciznije i da se odnose na tačne lokacije, a ne na oblast zemlje. Takođe, neophodno je unaprediti i sistem upozoravanja.